STANDARD
Standart plemene - Collie dlouhosrstá FCI 156
Země původu - Velká Británie
Klasifikace FCI skupina 1 ovčácká a pastevecká plemena

Celkový vzhled - velmi krásný pes s jemnými způsoby, inteligentní a něžný,temperamentní s vyrovnanou povahou. Soulad tělesných proporcí , bezvadná tělesná stavba s elegantním pohybem.
Hojností srsti,límec s pěkným tvarem hlavy a nezaměnitelným sladkým výrazem tvoří.celkový vzhled collie.

Charakteristika -
Hlava a lebka - lebka má být plochá,průměrně široká mezi ušima s, postupným zužováním k očím, šíře lebky závislá na kombinované délce lebky k čenichu, celek má být posuzován s ohledem na psa.
Čenich postupuje v pokud možno nepřerušené linii směrem k nosu a nesmí vykazovat měkkost a být příliš slabý nebo volný. Pod obočím má být slabý a patrný , ale ne příliš výrazný stop, který tvoří most od nosní linie lehce pod povrchovou linii lebky. Ať má pes jakoukoli barvu , nos musí být černý.

Oči - jsou velmi důležitým rysem a dávají psu výraz. Mají být ve středu délky hlavy, posazené poněkud šikmo, mandlového tvaru a tmavohnědé barvy s vyjímkou modré kolie, kde jsou oči- jedno nebo obě modro-bílé nebo barvy čínského porcelánu.Výraz plný inteligence s živým, bystrým pohledem při naslouchání.

Uši - mají být malé a přiměřeně široké u kořene, umístěné nepříliš sevřeně na vrchu lebky, ani ne přiliž do strany.V klidu mají být zpravidla položené dozadu, ale ve střehu mají směřovat kupředu a být polovztyčené se špičkami lehce sklopenými.

Tlama -zuby mají být dobrých rozměrů,nůžkového skusu s dolními řezáky správně sevřenými za horními řezáky.Velmi malá mezera není považována za vážnou vadu.

Šíje - má být svalnatá,´mohutná, správné délky, poněkud klenutá.

Přední část - plece mají být šikmé, přední nohy rovné a svalnaté, se správným poměrem kostí, nesmí být vybočené v loktech dovnitř ani ven. Přední nohy trochu masité,se spěnkami vykazujícími pružnost bez měkkosti.

Tělo - má být dost dlouhé, s dobře rostlými žebry, hrudník hluboký,správně umístěný pod lopatkami.

Zadní část - bedra lehce klenuta a mohutná. Zadní nohy mají být svalnaté a sevřené.zadní tlapky méně klenuté hlezna dobře spuštěna a mohutná.

Prut - má být přiměřeně dlouhý , nošený svisle s lehce zahnutým koncem, když je pes v klidu. Když je pes vzrušen má být vesele nesen, nikoliv však nad hřbetem.

Srst - má být hustá, vrchní srst drsná při doteku, vnitřní měkká a velmi uzavřená, tak aby ponejvíce zakrývala kůži. Hlava a límec mají být velmi bohatě osrstěné, maska nebo obličej hladká a také uši na špičkách, ale u kořene opět osrstěné. Přední nohy dobře osrstěné, stejně tak zadní nohy nad hlezny, ale pod hlezny hladké, přestože všechny bohatě osrstěné collie jsou na zadních nohách náchylné k růstu delší srsti. Srst na prutu velmi bohatá.

Barva - je v těchto variacích :zlatá s bílými znaky v různé škále odstín..Trikolórní černá s tříslově zbarvenými znaky a bílými stejně jako u zlaté collie na límci, spodní části těla a nohou,na špičce ocasu případně na hlavě. Blue-merle /modrá/je barva holubičí šedi, která má být poseta jasně ohraničenými drobnými černými skvrnami tříslově hnědými a bílími znaky stejně jak u zlaté a trikolórní collie. Znaky jsou nepodstatné, ale jsou-li ostatní body stejné dává se přednost jedincům s napohled pěknými znaky.

Váha psi:20 - 29kg , feny : 18 - 25 kg

Velikost psi : 56 - 61 cm , feny : 51 - 56 cm

Vady - délka hlavy očividně odchylná od rozměrů těla a hlava typu barzoj musí být co nejpřísněji zavržena.Měkký čenich, přehnaná tlama /tlamatost/. Neušlechtilé nebo angreštově zbarvené oči jsou nežádoucí. Klenutá lebka, vysoký vrchol v zátylku, vyčnívající nebo málo plné líce, římský nos. Tělo ze stran ploché, krátké, nebo nízké a těžké. Měkké dlouhé spěnky, vybočené lokty, křivé lokty. Sbíhavá hlezna/kravský postoj/, srmá hlezna. Velké otevřené, ploché nebo zaječí tlapky, tlapky vytočené ven nebo dovnitř. Prut krátký nebo nošený nad hřbetem, nebo zahnutý do stran. Měkká, hedvábná nebo zvlněná srst, nedostatečná spodní srst /podsada/.