Ohlédnutí

2002 2003 2004 2006  

2007

První štěňata Belly a Etinky

Bela se ujala mateřských poviností velmi zopovědně. Leštila štěnata a hlavně je hlídala, jako oko v hlavě. Ostatní psi nesměli do kuchyně ani nakouknot, natož zahlénout štěnata. Pokud se šla, a to nedobrovolně, venčit, museli být na zahrádce i ostatní psi a to je ještě neustále kontrolovala, zda jsou tam všichni, i já, abych snad nějakého psa nepustila domu.

Zábava začala, když porodila Etinka. Bela, která v té době měla už tří týdení štěnata, dělala hned děsně chytrou a málem lezla Etince do bedny, aby ji ukázala, jak kojit a pěčovat o štěnata.

Co Belu vytáčelo bylo, že Etince štěnata stále vrněla a pila. A tak chodila ta svoje budit a nutila je, aby taky tak často pili. Naštětí se po třech dnech se uklidnila a spokojila se intervaly, která si její štěnata udělala na kojení. Etinka byla kliďas a tak ty její nápady vydejchala.

Obě holky to zvládaly dobře. V čem si rozuměly, byl neustály pocit hladu a tak se vrhaly na jakékoli jidlo které se jimdostalo na dosah.

Teď chodí štěnata už na zahrádku a obě holky se střídaji v hlídaní a kojení. Štěňata toho začala využívat a přebíhají od jedné k druhé, pokud mají pocit, že vedle je více mléka. Ovšem Bele to stále nedá, chodí kontrolovat i malé Etíky a snáží se je kojit, protože malé Belinky už o to nemají tak veký zájem.

Občas pustím malé Belinky a Etíky dohromady, ale musím být u nich, protože Belinky jsou čísla a Etíky by mučily, ikdyž ti se jako správní kluci jen tak nedají.

Holky - kojící  

2006

Srnec

Nevím proč divoká zvířata usoudila, že zrovna u nás se jim dostane azil, když u nás je snad největší koncentrace psů na metr čtvereční v širokém okolí, ale je to fakt, se kterým se naše rodina a já musím smýřit.

Začlo to nevinně. Snad před šesti lety, manžel něco kutil na ulici před domem a kde se vzal po ulici kráčel divoky kačer, a to prosím bydlíme v rodinné zástavbě dost daleko od pole i řeky. Kačer neváhal, zamířil do vrat, prošel mezi psy a klidně se přidal k našim domácím kachnám. Prospal se na seně, nakrmil se s našima kachnama, a když si odpočinul po dvou dnech klidně bez poděkování odletěl..

Další rok byl klid, ale léto na to tu byl papoušek rozela. A co víc, ten tu však již zůstal.

V loni mi psi přinesli mladou sýkorku co vypadla z hnízda. Nevim, kde ji sebrali když u nás žádné hnízdo na zahrádce nebylo. Pokoušela jsem se ji udat k sousedům, když jsem zjistila že mají mladé sýkorky na pumpě. Bohužel ti to zamítli, že oni mají sýkory jiný, že od nich určitě není. A tak Pepa zůstal. Krmila jsem ho pinzetou a kapátkem podvou hodinách.Pepa rostl, sedával psům na hlavy, mě na rameni a trénoval křídla. Když usoudil, že je dost velký odletěl do světa.

Letos se u nás chtěl usídlit srnec. Zní to divně, ale vážně je to pravda. Po sedmé hodině ráno když jsem pustila psy na zahrádku, slyšim ránu jako když spadne voliéra u papoušků.Vyběhnu ven a tam mezi honícimi se koliemi stál srnec. Prostě skočil napřed přes plot na voliéru papouškú a pak na zahrádku. Malý feny se lekly a běželi se schovat. Naštěstí tam byl Ted a Smokey a ti neváhali a spustili na srnce mohutný pokřik asi: "vypal tady je obsazeno". Ten naštěstí usoudil, že vedle tech halamů nemá šanci a plavně se prěnesl přes plot k sousedúm a odklusal ulicí do polí. Že se mi to nezdá mi potvrdil soused dotazem, "hele co to bylo? To vypadalo jak srnec", když se mu to potvrdila jen zavrtěl hlavou.

Ještě nekončí rok a tak jsem zvědává co zas u nás přistane na zahrádce.

Jaro

A další víkend následovala Francie a tam na mě čekala malá psi slečna po anglickém psu zapůjčeném na kryti do Francie..Doprovod mi dělala Lenka, která se jako já dá takzvaně nachytat na každou zoufalost, zvláště když se to týká psů.Ono pokud máte doma pět psů a jedete si přes 1250 km, přes pět států (Čechy-Německo-Rakousko-Švýcarsko-Francie) pro štěně tak si ,,normální člověk" zaťuká jen na čelo. Cesta utíkala dobře, protože o čem si dva zoufalí pejskaři mohou tak dlouho povídat je jasné zas jen zoufalým pejskařů. Přivítání bylo milé štěňata hezká a tak bylo rozhodnuto malá Beltane Witch des Beldones pojede do Čech.

Malá Belinka jak jsme ji hned začali říkat rychle zdomácněla, jen dospělé psy svým přístupem já jsem pes -ty jsi pes oba jsme si rovni uváděla v úžas. Hlavně šéfy Sonátu a Oriho kteří museli vyřešit problém, jak nekousnout štěně a současně mu vysvětlit že šéf se neobtěžuje a nekradou se mu z tlamy kosti.Ono pokud dospěly pes spí a dorostenec se mu několikrát přes jeho varováni přeběhne po zádech, tak to je vážně nápor na nervy.

A tak si Bela rozdělila psy na ty co se,,musí" respektovat- Sonátu a Oriho, ty kteří jsou pro každou lumpárnu- Ted a ty co se naštvou, ale netrestají - Lady.

Co je problém je jídlo, jak se v něm Bela dokáže dloubat je neuvěřitelný. Tak jsem vyzkoušela snad pět druhů granulí výsledek stejný,vrtání se v misce a její šoupání po kuchyni. Pak ale nechápu kde bere ten elán se kterým dokáže skoro celý den lítat a vymýšlet skopičiny.

Doufám tedy, že až vyroste (teda nevím po čem) dostane rozum.

V květnu se koná již klasicky Řepeč, klubová výstava. Letos jsme vy vyrazily čtyři děvčata a čtyři psy. Teda pokud se malá Naninka dá počítat mezi dospělé psy, ikdyž váhově již jo. Posuzovala pí. M. Blake GB.Ted získal ve třídě otevřené posledního CACe ,Jenny, jeho sestra byla výborná a zbonitována a Kulinka taky výborná. No a malá Naninka sbírala zkušenosti.

Zima

Začátek letošního roku byl dost výstavně hektický

Začal letošní první výstavou v Olomouci, kde jsem pomáhala kamarádkám upravit a predvést..psy.

Další výstava byla na Slovensku v Trenčíně, protože měl Ted rozdělaného Slovenského šampióna z loňského roku, zkusili jsme Trenčín a povedlo se CAC a res.CACIB.

Začátkem února je již tradičně MV Brno, kde posuzovala pí. J. Papp (Hu) Loňského roku u ní Ted v konkurenci 5ti psů dostal CAJC, tak jsme zkusili co letos, byl druhý s res. CACem.

Týden na to NV Nitra Ted v třídě otevřené CAC, Night Moon v třídě šampionů CAC a Clue V2.

Pak následovalo Polsko Katovice, kam jsem jela jen jako doprovod kamarádek.

Týden na to NV Nitra Ted v třídě otevřené CAC, Night Moon v třídě šampionů CAC a Clue V2.

Koncem týdne jsem si s Lenkou a jejím manželem udělala malý výlet do Hannoveru. Lenka si tam jela pro malou psí slečnu a pozvala mě jako doprovod. Moc ráda jsem pozvání přijala protože psy z Nicolaysen s jsem znala pouze z fotek. Po přivítání s majiteli se na nás vyřítily tři chlupaté koule a začali nás s ostatními nadšeně vítat.Tomu nešlo odolat a tak druhý den Lenka odjížděla s jedním malým medvídětem- kolíí-Nany Nanu, brzy překřtěnou na Naninka, domu.

 

2004

2.10. Speciální výstava Praha
Letošní výstava se konala v tenisové hale na Letné posuzoval německý rozhodčí a chovatel P.Fricke a bylo nahlášeno celkem 46 colii. Malá hala s né dobrým povrchem byl problem pro psy.Ted se s tím naštěstí vyrovnal dobře a tak V1 CAJC bylo pěkné hodnocení.

4.9.MNV Mladá Boleslav,
posuzoval rozhodčí D.Stanko si byly sice trochu komplikace v hodnocení, ale V1 CAJC Tedíka za to nakonec stálo.

14.8.Kladno
Krajská výstava se konala v hale posuzoval pan J.Němec a Tedík získal V1 vítěz mladých.

Dalšího CACe a klubového vitěze si Beauty privezla i z Řepče tam jsem zkusila i poprvé vzít v té době 6 měsíčního Tedíka.Ten nezapřel temperament zděděný po rodičích a na výstavě se choval spokojeně a vše nasvědčovalo že ho výstavy budou bavit.Od pí. rozhodčí D.Fialové dostal hodnocení Velmi nadějný a svůj prvni pohár za vítězstv

S Beauty a její majitelkou Jiřkou jsme zkusili i Nitru.A získali u pani rozhodčí Muzslai z madarska pěkné V1 CAC a Res CACIB

Na výstavy byl Ted ještě malý a tak jsem se jezdila jen dívat a fandit druhým.

Radost mi dělala Sonáty dcera z prvniho vrhu Beauty za loňský rok splnila titul Junior šampion ČR a za klub byla vyhodnocena jako nejlepší mladá fena roku 2003.

Byl konec ledna a tak šli všichni k novým majitelům, no, ,,všichni" nechali jsme si jednoho malého raubíře - Becomes To You - Tedíka. Ze začátku to byl pěkný pecivál, vžy seděl jak pecka a pozoroval dění kolem. Ovšem geny se nezapřou a tak když zjistil, že to má u nás jisté, vyklubalo se z něho pěkné kvítko. Co nevymyslel on, naučili ho ostatní psi a tak jsme oželeli několik bot - vždy kožených a vždy pravých. Kytka-nekytka bylo jedno, vše se hodilo ke kousání a ušetřeny nybyly ani pichlavé kaktusy.Ničíci mánie ho po čase přešla a tak jsme se zpamatovali my i kytky jen s kaktusy to bylo horší

21. listopadu se Sonátě narodila štěňata 4 kluci a 2 holky. V těchto dnech jsme měli rozestavěný byt a tak to že se Sonáta krotila a porodila jen 6 štěňat bylo od ní jen rozumné. Sonáta se opět vzorně sarala a tak malí bumbrdlíci rostly jak z vody.

 

2003

Začátkem roku se Sonáta dostala do výstavní kondice a tak jsem ji mohla opět nahlásit na výstavy. Měla rozdělány nějaké šampiony, a tak bylo na ní, zkusit dodělat na co stačí. V září jsem plánovala i její druhé nakrytí, tak nebylo moc času nazbyt. Zdařilo se a tak Sonáta splnila Českeho a Slovenského šampiona a nyní čekáme i potvrzení Interšampiona od FCI. Poslední její výstava byla národní výstava v Brně a i CAC, Národní vitěz a BOB a to v zavěrečných soutěžích proti sobě šli Sonáta její otec Vůdy a jeho vnučka Pretinka. Takže čístě rodinný boj.

Krátce na to jsme jeli na krytí, opět jako poprvé do Maďarska do chovné stanice Nyitramenti. Byla jsem rozhodnuta zkusit zlatého psa Captaina Blooda. Pes byl půjčen na krytí a brzy se mel vrátit domu do Ruska. V Maďarsku splnil podmínky Interšampiona a získal i titul Světový vítez roku 2003. Oba ke krytí přistoupili zodpovědně a tak jsme se po dvou dnech vrátily domů.

 

2002

Je konec roku 2002 a tak můžeme rekapitulovat.

Také letos jsme se účastnili několika výstav a odchovali jsme v naší stanici první vrh A.

Takže od začátku:

5. ledna jsme vyjeli s jednou naší fenou - Sonatou na krytí, sněhové závěje a v noci mráz -24°C na cestu nebyl moc povzbudivý, zato o to skvělejší bylo přijetí ve velmi milé rodině pana dr. Schubrta kam nás uvedla pí. Balazsovits. Byla moc laskavá a dohlédla i na krytí. Pejsek kterého jsem před dvěmi roky vyhlídla pro Sonátu ještě vyspěl a tak jsme doufali, že budem úspěšní. Po dvou příjemných dnech jsme se vrátili domu.

2. února jsme se účastnili výstavy ve Vrtojbě v Nove Goře (bývalé Jugoslávii) posuzoval místní rozhodčí J.Plestenjak collií se účastnilo jen 10 a to z Itálie. Very dostala výbornou 2 a Res.CAC, RES. CACIB, milé překvapení nás ale čekalo po měsíci doma, kdy nám přišel plný CAC a CACIB, protože fena která nás porazila měla už splněny podmínky na tyto tituly.

Na 9. února byla Sonáta přihlášena na Mezinárodní výstavu do Brna nebylo jisté zda krytí bylo úspěšné, ale i tak při temperamentu a vitalitě Sonáty jsem předpokládala, že výstavu bez velké námahy zvládne. Výstavy se účastnilo 34 collií a ve třídě otevřené byly 4 feny. Sonáta dostala od rozhodčího pana Pětiokého výbornou 1, CAC, druhá byla její sestra Suita s Res. CAC.

7. března přivedla Sonáta na svět 9 štěňátek, 6 fenek a 3 pejsky. Péči o ně zvládala s přehledem a štěňátka rychle rostla.Nechala jsem je tedy na jeden den v péči rodiny a Sonáty, a sama s Lady jsem na otočku jela do Nitry.

16. března Na národní výstavě v Nitře dostala Lady od polské rozhodčí pan J. Niciewicz třetí CAC a BOB.

27. dubna České Budějovice zde byla přihlášena Lady posuzoval rozhodčí pan Sys. Colií bylo 39 a ve třídě otevřené 9. Lady byla výborná 4.

Je začátek května a naše štěňata jsou u svých nových pánů a paniček. Tak se naše smečka opět smrskla a jak prohlásila dcera ,,je to hrozný nemáme doma žádnýho psa". Na upozornění, že jsou tu stále čtyři dospělé collie řekla,,No dovol ty přece nemůžeš počítat".

5. května opět Slovensko, Bánská Bystrica a pani rozhodčí K. Fiszdom z Polska a Lady má čtvrtý CAC a opět BOB.Tím splnila podmínky na udělení slovenského šampiona krásy a čekáme jen na jeho udělení.

12. května o týden později se na Slovensku konala Klubova výstava collií a sheltií účastnilo se 26 collií posuzovala rozhodčí pí. E. Balaszovits. Lady zatím v třídě otevřené dostala pátý CAC ( který už mohl přejít na další fenu s Res CACem jako plný) a klubového vítěze.<

8 - 9. června jsme se s Lady vydali na dvě výstavy výstavu do zahraničí .První den Itálie Udine rozhodčí pan B.Spolarič. Lady ve třídě otevřené dostala CAC a pak nastoupila proti vítězce tř. šampionů a dostala i CACIB.Druhý den Portorož Slovinsko kde kde stejnou skupinu collií posuzoval belgický rozhodčí E. van den Broeck nastoupilo jen 13 collií z Itálie a Francie a jedna ze Slovinska a Lady , máme CAC a třetí CACIB.BOB dostal jako předcházející den krásný modrý pes z Francie.Také prohlášení pana rozhodčího že se rozhoduje mezi vyjímečně pěknými jedinci (Lady a francouzkým psem) bylo moc milé.

24. - 25. srpna dvoudenní Bratislava první den posuzovala pí rozhodčí E. Balaszovits 18 collií Lady ve třídě šampionů dostala Res. CAC.Druhý den posuzoval tu samou skupinu Rakouský rozhodčí p H Bierwolf a Lady dostala ResCAC, Res CACIB.

7 - 8. září jsem jela s Lady a Very na dvě výstavy do Rumunska.První den mězinárodní výstavu posuzoval rozhodčí z Maďarska p.S. Szabo.Lady dostala CAC, CACIB a BOB a Very CAC.Druhý den na národní výstavě posuzoval p. M.Iljev a výsledky se vyměnily. Lady CAC,Very CAC, BOB a druhé místo v BIGu tím splnila podmínky Rumunského šampiona,a Lady interšampiona.

14. září -Lipsko- známá výstava s velkými kruhy a koberci po cele ploše, bylo lákadlo v Německu. 35 collií posuzovala Německá rozhodčí pí U. Langer.A naše malá výprava se neumístila nejhůř.V mezitřídě fen byla V2 Res CAC Dancinka Zuzky,.Lady ve třídě šampionů byla taky V2 Res CAC a stejně tak Voodoo Vilmy v tř.šampionů Cela výstava byla zaštítěna německým klubem VDH a zadávali se i vítězové tohoto klubu a my za druhá místa (V2 VDH) jsme dostaly malé poháry.

8. prosince byla ve Welsu poslední mezinárodní výstava tohoto roku. Tentokrát jsem byla sama bez psů ,jen jako doprovod kamarádky.Vilma s Voodym soutěžila v třídě šampionů a získala CAC při počtu 35 collií je to velmi pěkné ocenění.